Участие на детски градини от община Елин Пелин в национална конференция за социализиране на децата от ромски произход

Дата на публикуване: 25.03.2017 20:53




На 24.03.2017 г. в гр. София в хотел „Балкан“ Марина Колева и Генка Димитрова - представители на Детска градина „Радост”, гр. Елин Пелин и Бойка Атанасова – представител на Детска градина „Славейче”, с. Лесново взеха участие в национална конференция на тема „Надграждане на политиките за социализиране на децата от ромски произход в училището и обществената среда”, организирана от Синдикат на българските учители с подкрепата на Фондация „Фридрих Еберт” и Министерството на образованието и науката. Ключови участници във форума бяха: проф. Николай Денков – Министър на образованието и науката, Пенчо Хубчев –представителство на „Фридрих Еберт” в България, д.ик.н. Янка Такева - председател на СБУ, Пламен Нанков – вицепрезидент на КНСБ, д-р Йосиф Нунев – държавен експерт в МОН, и др.

Участие в конференцията взеха още директори, учители и други педагогически специалисти, работещи по темата за интеркултурното образование, началници на Регионални управления по образованието от страната, директори на дирекции и водещи експерти в МОН, от националната и местната власт, представители на работодателски организации в образованието и други неправителствени организации.

Основни доклади по темата на конференцията представиха проф. дфн Татяна Дронзина и проф. дфн Пламен Макариев - СУ „Св. Климент Охридски“.

Сред акцентите в изказванията и в споделените добри практики по време на последвалата дискусия на форума бяха: социалните помощи на държавата да минават чрез задължителното обучение на децата в училище; предпоставките за успешна социализация на децата и учениците от етническите малцинства чрез подпомагане процеса на десегрегация и последваща интеграция; адаптацията на децата в детските градини и началните училища, за които българският език не е майчин; развиване на целодневни форми на обучение, работата с родителите, както и съхраняване и развиване на културната им идентичност; предизвикателствата на съвремието, традиции и иновации при придобиването на познания и умения в областта на интеркултурното образование в контекста на съвременните демократични общества и др.

Министър Денков участва в дискусията, в която учители и директори споделиха свои добри практики в работата си с ромския етнос. Той се ангажира да бъдат преразгледани стандартите за интеркултурно образование и за приобщаващо образование, които трябва да се припокриват, а не да се разграничават в частта си за етническите малцинства. Но също така и заяви, че реформата в образованието ще се реализира дълго време и учителската гилдия трябва да се опита да я приложи в практиката.

Търсене