Близо 100 души се събраха в Елешнишкия манастир „Успение на Пресвета Богородица“ на Благовещение

Дата на публикуване: 25.03.2017 22:24

На големия празник Благовещение, когато всички християни отбелязват донасянето на благата вест за рождението на Спасителя на човечеството, сина Божий Иисус Христос, от Архангел Гавраил на Дева Мария, Елешнишкият манастир „Успение на Пресвета Богородица“ бе изпълнен с хора, дошли да почетат деня.




Празничната Света литургия бе отслужена от протойерей Серафим Янев и Радослав Маламов, а в богослужението взеха участие и децата от неделните училища в гр. Елин Пелин и с. Горна Малина. Църквата бе пълна с миряни, сред които и много семейства с малки деца. На службата присъстваха също доц. Ивайло Симеонов – кмет на Община Елин Пелин и Ели Цветанова – заместник-кмет с ресор „Образование, хуманитарни и социални дейности“.


                


Елешнишкият манастир е един от древните ни манастири, манастир, който през 1961 година е бил одържавен и оттогава и до днес все още не е върнат на Българската православна църква. След молби на патриарх Максим, а по-късно и на патриарх Неофит до сега никой не е успял да довърши процедурата, за да може да изпълнява манастирът своето истинско предназначение. През годините манастирът е занемарен, постепенно се съсипва, част от сградите са разрушени, а към мястото е имало различни интереси. Бил е почивна база на БТК, бил е място за развлечения, за трапези, място за неща, които не подобават на една света обител. Най-после, след дълги години на перипетии и усилия, ръководството на Община Елин Пелин и ръководството на София – област имат волята да довършат процедурата и да върнат манастира на църквата.“ – каза в края на богослужението протойерей Серафим Янев и призова всички присъстващи да се присъединят с молитвите си към молебена за успешно приключване на процедурата за уреждане на собствеността на манастира. Той благодари на кмета доц. Симеонов и на областния управител инж. София Торолова за подкрепата и за реалните действия, предприети за връщането на собствеността на манастира на Църквата. „С общи усилия, след като тази процедура приключи, всички ние, без оглед на различията, които може да имаме помежду си, можем заедно да очистим мястото от натрупаната през годините нечистота и да го превърнем отново в място за молитва и служение и в животворяща обител.“ – продължи свещеникът и припомни, че някога в манастра са имали свои стаи почти всички околни населени места – нещо, което трябва да бъде възобновено.

След молитвата за мъдрост и за отворени умове и сърца на всички, от които зависи успешното завършване на процедурата за уреждане на собствеността на Елешнишкия манастир, хората напуснаха църквата и прекараха дълго време в двора, споделяйки празничния пролетен ден.



Търсене