1 декември - Световен ден за борба с ХИВ/СПИН

Дата на публикуване: 01.12.2022 16:35
За първи път 1 декември – Световен ден за борба с ХИВ/СПИН, е отбелязан през 1988 г., за да се насочи общественото внимание към проблемите на ХИВ/СПИН и да се подчертае необходимостта от подкрепа и разбиране за хората, живеещи с ХИВ/СПИН. От 1996 г. с отбелязването на този ден се заема Обединената програма на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS). Оттогава Световният ден за борба с ХИВ/СПИН се превръща в начало на целогодишна кампания с акцент върху превенцията, образованието и информираността.

Според експерти от UNAIDS светът е застрашен от разширяващ се списък от пандемии. С навлизането в третата година от пандемията от COVID-19, ние навлизаме в петото десетилетие на пандемията от СПИН. Действията, от които светът се нуждае, за да бъде сложен край на ХИВ/СПИН, ще  помогнат да бъдат спрени и бъдещи пандемии.

Доклад на УНИЦЕФ алармира за възможността заразяването с ХИВ вируса да се увеличи драстично при подрастващите. Новите случаи на ХИВ/СПИН сред младите хора може да се увеличат със 60 на сто и да стигнат до 400 000 случая годишно в света към 2030 г., смята УНИЦЕФ.

Докладът призовава за повече инвестиции в иновации, за подобряване на базата данни, за борба с предразсъдъците, свързани със заболяването и за превръщането на превенцията сред подрастващите в приоритет.

Кампанията ще бъде фокусирана върху превенцията на заразяване с ХИВ вируса сред уязвими групи, употребата на презервативи, изследване с бързи тестове и антиретровирусно лечение. Насочена е също и към преодоляване на бариерите, които пречат на групите в най-висок риск от населението и хората, живеещи с ХИВ/СПИН, на достъпа и използването на тези услуги.

Становището на СЗО е, че ХИВ/СПИН остава основен проблем за общественото здраве, който засяга милиони хора по света. Разделението, неравенството и незачитането на човешките права са сред неуспехите, които позволиха на ХИВ/СПИН да се превърне и да остане глобална здравна криза.   

РАЗЛИКАТА МЕЖДУ ХИВ и СПИН

  • ХИВ Е ВИРУСЪТ, който причинява СПИН, казано с езика на науката – ЧОВЕШКИ ИМУНОДЕФИЦИТЕН ВИРУС.
  • СПИН Е СИНДРОМ, който се развива в човешкия организъм след размножаване на вируса и силно отслабване на имунната система.

СТАДИИ НА ЗАБОЛЯВАНЕТО

През 1990 г. Световната здравна организация /СЗО/ групира инфекциите и болестните състояния, наблюдавани при заразени с ХИВ вируса в няколко стадии:

  • СТАДИЙ I: ХИВ инфекцията е без симптоми и не се категоризира като СПИН;
  • СТАДИЙ II: включва рецидивиращи язви в устната кухина и повтарящи се инфекции на горните дихателни пътища;
  • СТАДИЙ III: включва хронична диария продължаваща повече от месец, тежки бактериални инфекции и белодробна туберкулоза;
  • СТАДИЙ IV: включва тежки опортюнистични инфекции и/или саркома на Капоши; Тези заболявания са индикатори за СПИН.

КАК ЧОВЕК МОЖЕ ДА СЕ ЗАРАЗИ С ХИВ?

  • ПО ПОЛОВ ПЪТ, при рисково сексуално поведение – секс без презерватив, честа и безразборна смяна на интимните партньори.
  • ПО КРЪВЕН ПЪТ /при директен контакт на кръв с кръв/: това най-често се случва, когато инжекционно употребяващи наркотици използват общи игли и спринцовки; при кръвопреливане, въпреки, че при съвременните мерки за обезопасяване на кръвните продукти този риск би следвало да е елиминиран; при татуиране – ако инструментите не са дезинфекцирани; при използване на общи тоалетни принадлежности (самобръсначка, четка за зъби);  възможно е инфектиране и при попадане на кръв в очите;
  • ОТ МАЙКА НА БЕБЕ: заразени жени могат да предадат вируса на бебето си по време на бременността, по време на раждането или чрез майчиното мляко по време на кърмене.

ПРЕДПАЗВАНЕ  ОТ ЗАРАЗЯВАНЕ С ХИВ?

    ПРАВИЛНАТА УПОТРЕБА НА ПРЕЗЕРВАТИВ е единственото предпазно средство срещу заразяване с вируса, който причинява СПИН.

Освен от вируса на ХИВ, презервативът предпазва и от много други сексуално преносими инфекции,  които са над 20 вида и най-разпространените от тях са: хепатит В и С, трипер /гонорея/, трихомоназа, хламидиаза, сифилис, кандидоза, генитален херпес, а също и от ранна и нежелана бременност.

КАК  МОЖЕМ ДА РАЗБЕРЕМ ДАЛИ СМЕ НОСИТЕЛИ НА ВИРУСА?

  • ЧРЕЗ ТЕСТ в КАБИНЕТ ЗА АНОНИМНО И БЕЗПЛАТНО КОНСУЛТИРАНЕ И ИЗСЛЕДВАНЕ ЗА ХИВ/СПИН - (КАБКИС). Тестът се прави с капка кръв от пръста и резултатът  е готов за 10 мин.

ТЕСТОВЕТЕ ЗА ХИВ СА ДВА ТИПА

  • СКРИНИРАЩ: бързите тестове са скриниращи. Те търсят специфични антитела, които се развиват в организма, ако там е попаднал ХИВ вирусът.
  • ПОТВЪРДИТЕЛЕН: ако резултатът от бързия тест е положителен, то трябва да се направи втори – потвърдителен тест, за да може със сигурност да се каже дали си инфектиран с ХИВ.

АДРЕСИ И ТЕЛЕФОНИ НА КАБИНЕТИ ЗА БЕЗПЛАТНО И АНОНИМНО ИЗСЛЕДВАНЕ ЗА ХИВ И СПИН /КАБКИС/ В СОФИЯ

РЗИ – СОФИЯ ГРАД
ул. ”Враня” №20, ет. 5, ст. 502
тел. 02/ 833 40 99
Работно време в делнични дни: 09:00 - 17:00 ч.

НАЦИОНАЛНА ПОТВЪРДИТЕЛНА ЛАБОРАТОРИЯ ПО ХИВ
бул. ”Столетов” №44А
тел. 02/ 931 80 71   
Работно време в делнични дни: 09:00 - 17:00 ч.

Информацията е предоставена от РЗИ – Софийска област, Дирекция „Обществено здраве“, Отдел “Профилактика на болестите и промоция на здравето”.

Галерия




Наименование Брой тегления
Информация за 1 декември 2022 г.pdf 43 Изтегли документ с име "Информация за 1 декември 2022 г.pdf"

Търсене