60 години град Елин Пелин
Старото село Новоселци /днес град Елин Пелин/, през годините е било с друго име и невинаги се е намирало на мястото, където е сега.
Предания, които са потвърдени от археологически проучвания, посочват старото местообиталище в местност „Капаклия”, южно от с. Нови хан. Това селище е съществувало от времето на траките до падането на България под османско владичество с названието Балван или Балгаран, когато част от населението му е принудено от турските власти да се премести в полето край римския Траянов път. Там то придобило името, с което става известно, а именно Ново село - Новоселци.
В края на XVIII в. е създадено новото поселение на мястото, където днес е нашия град, в района на сегашната ни църква. Жителите на Новоселци постепенно се заселват наоколо, като до Освобождението всички вече живеят в новото селище, а старото вече запустява.
Село Новоселци става село Елин Пелин през 1950 г. Преименуването на село Новоселци е свързано с кончината на писателя Елин Пелин на 03.12.1949 г., който е родом от близкото село Байлово. Сред населението е проведено допитване за преименуване в село Елин Пелин и с Указ №141/25.03.1950 г. на Народното събрание резултатите от това допитване са утвърдени и селото приема името на твореца. Десет години по-късно, през 1960 г., официално е признато за град.